לוגו

ניקוי כימי של מחליף חום פלטות

מה הוא מחליף חום פלטות? מחליף חום מסוג זה מבצע את אחת העבודות החשובות ביותר שיש: מעבר חום בין שני זורמים. זהו מתקן חשוב מאוד במערכות לחימום מים ואחד היעילים שיש בדרך בה החום עובר ובאפשרויות הרבות לשינויו לפי צורך. יחד עם זאת, כמו פריטים שונים, מחליף חום פלטות דורש תחזוקה שוטפת הנקראת – ניקוי מחליף חום.

מדוע חשוב לבצע את ניקוי למחליף החום?

מחליף החום הוא אחד המתקנים החשובים ביותר שיש במערכות לחימום מים. הוא נמצא כמעט בכל מערכת חימום מים (מים חמים לרחצה, בריכות שחיה ועוד). פלטות מחליף החום עשויות בדרך כלל מנירוסטה או מטיטניום וכיאה לכל התעסקות במים חמים, גם כאן האבנית שוקעת ומצטברת על הפלטות שאחראיות למעבר החום; ניקוי כימי של מחליף חום הוא אשר יסיר את האבנית ומשקעים נוספים הפוגעים ביעילות מעבר החום.

אחרי הניקוי
 

לפני הניקוי
 

ניקוי כימי – מתי מבצעים וכיצד?

  • לא תמיד זה ברור שצריך לבצע ניקוי כימי של מחליף חום, לכן צריך פשוט לשים לב למה שקורה בפועל בעת פעולת מחליף החום – לעתים הלחצים משתנים ממה שקורה במצב רגיל, גם לחץ היציאה וגם לחץ הכניסה, ולעתים החימום לא יעיל כמו בעבר.
  • פרק הזמן בין ניקויים כימיים של מחליף חום נקבע גם לעיתים בהתאם לפרמטרים שונים, כגון טמפרטורת העבודה,טיב המים ועוד.

סוגים של ניקוי כימי של מחליפי חום

בצורת ניקוי זו מתבצעת פתיחה מלאה של המכלול החיצוני של מחליף החום וניקוי יסודי של הפלטות והאטמים ממשקעים. בגמר העבודה מבצעים סגירה של מחליף החום ומחזירים את המערכת לעבודה סדירה.

קיימים שני יתרונות מרכזיים לניקיון בפתיחה:

  • ניקיון מקסימלי – מתבצע ניקוי מקסימאלי של שטח הפנים של הפלטות והאטמים.
  • ניתן לבצע החלפה – ניתן לבדוק את מצבן הטכני של הפלטות והאטמים ולבצע החלפה במידת הצורך.

ניקוי כימי של מחליף חום פלטות בסחרור

בצורת ניקוי זו מתבצע סחרור של חומרים להסרת המשקעים המצטברים. אופי הניקיון המומלץ נקבע על פי פרמטרים שונים.

חשוב לזכור

ניקוי מחליף החום מתבצע באתר הלקוח, תוך פגיעה מינימאלית כלל הניתן בסדר התקין של עבודת המערכת והחזרת המערכת לתפקוד מלאה, לצד הכרה מלאה של אופן הפעולה של מערכת ההסקה וחימום המים.

ניקוי מחליפי חום – רק אצל מערכות מעלות אנרגיה

מעלות מערכות אנרגיה מבצעת ניקוי מחליפי חום כימיים שנים רבות בשוק.